تبلیغات
آرمیتا مثل پری - وقایع قیام 15 خرداد سال 1342 در «نامه نیمه خرداد»

آرمیتا مثل پری

" انرژی هسته ای حق مسلم ماست "

وقایع قیام 15 خرداد سال 1342 در «نامه نیمه خرداد»

وقایع قیام 15 خرداد سال 1342 در «نامه نیمه خرداد»

انتشار خبر دستگیری امام خمینی(ره) نه فقط قم و تهران، بلکه سراسر ایران را به جوش و خروش آورد. قیام 15 خرداد در دفاع از حریم مرجعیت شیعه شکل گرفت و به تعبیر امام خمینی مبدأ تاریخ انقلاب اسلامی نام نهاده شد.

بی شک یکی از مهم ترین وقایعی که در شکل گیری و تعیین ماهیت انقلاب اسلامی تاثیرگذار بوده، قیام 15 خرداد است.

این قیام مردمی که به تعبیر بسیاری از نویسندگان و محققان نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی است زمینه ساز و جهت دهنده حرکت های بعدی مردم در نهضت اسلامی علیه رژیم پهلوی و حامیان آن شد. این قیام با داشتن ویژگی ها و مشخصاتی ماهیت نهضت اسلامی را از نهضت های دیگر جدا کرد.

امام خمینی (ره) در سخنرانی تاریخی عصر عاشورای سال 1342 با شجاعت به انتقاد صریح از محمدرضا پهلوی و سیاست های ضداسلامی و وطن فروشانه وی پرداخت.

در پی این سخنرانی حماسی و سرنوشت ساز بود که حکومت به فکر تعرض به حریم مرجعیت افتاد.

دستگیری امام خمینی در 15 خرداد، مردم سراسر ایران را در حمایت از وی به صحنه آورد و جلوه ای مهم از پیوند مردم و مرجعیت شیعه را آفرید که ریشه در باورهای عمیق دینی داشت.

عنوان کتاب «نامه نیمه خرداد» بر اساس یکی از اشعار امام خمینی(ره) است که سروده اند: «سال ها می گذرد، حادثه ها می آید، انتظار فرج از نیمه خرداد کشم.»

«نامه نیمه خرداد» به مناسبت پنجاهمین سالروز قیام 15 خرداد تألیف شده است که شامل بخش های زیر است:

* کلیات

* 15خرداد، 15 خرداد آفرین

در این فصل به معرفی 15 شخصیت موثر در قیام 15 خرداد می پردازد. در میان این شخصیت ها می توان افرادی چون شهیدان مهدی عراقی و طیب حاج رضایی و مرحوم حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی فلسفی و مرحوم آیت الله سیدمحمود طالقانی را دید.

• 15خرداد به روایت 15 سند

15 سند مهم مرتبط با قیام 15 خرداد در این فصل آمده است.

* 15خرداد در آیینه 15 خاطره

15 خاطره از قیام 15 خرداد با توجه به ابعاد این موضوع انتخاب شده است. این خاطرات به صورت کتابخانه ای و بر اساس کتاب های منتشر شده گردآمده است.

* 15خرداد در آیینه 15 کتاب

15 کتاب درباره قیام 15 خرداد در این فصل معرفی شده است.

* 15خرداد، 15 محقق

به معرفی 15 پژوهشگر در عرصه تاریخ نگاری و نقش آنها در حوزه تاریخ نگاری انقلاب مانند مرحوم علی دوانی، سیدحمید روحانی و جواد منصوری پرداخته شده و در روزشمار از این کتاب هم فهرستی از شهدای 15 خرداد 1342 به مخاطبان ارائه می شود.

«نامه نیمه خرداد» را مجتبی سلطانی احمدی و رحیم نیکبخت میرکوهی نگاشته اند. این کتاب در 160 صفحه از سوی انتشارات خانه کتاب در سال 92 منتشر شده است.

الهام بادینلو[ دوشنبه 13 خرداد 1392 ] [ 07:54 ب.ظ ] [ سانایی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه