تبلیغات
آرمیتا مثل پری - کشف سیاره‌ سرگردان

آرمیتا مثل پری

" انرژی هسته ای حق مسلم ماست "

کشف سیاره‌ سرگردان

بتازگی یک گروه بین‌المللی از ستاره‌شناسان، سیاره جوان شگفت‌انگیزی را که در مدار هیچ ستاره‌ای نمی‌چرخد کشف کردند. این سیاره شناور PSO J318.5-2 نام دارد.

فاصله آن از زمین 80 سال نوری و جرم آن شش برابر جرم سیاره مشتری است. این سیاره تنها 12 میلیون سال پیش به وجود آمده است که نسبت به طول عمر سیارات یک نوزاد محسوب می شود.

این سیاره که با بررسی تلسکوپ میدان گسترده (Pan-STARRS1 (PS1 در هالئاکالا مائوئی رویت شد، به واسطه گرمای کم و منحصر به فرد آن قابل تشخیص است. رصدهای بعدی در هاوایی که از تلسکوپ های دیگری استفاده کردند نشان می دهند این سیاره ویژگی هایی مشابه سیارات گازی بزرگ که در مدار ستاره های جوان می چرخند، دارد ولی این سیاره تنها و بدون ستاره است.

دکتر مایکل لیو، سرپرست این گروه ستاره شناسی گفت: «ما تاکنون سیاره ای شناور در فضا مشابه این سیاره ندیده ایم. این سیاره تمام مشخصه های سیارات دیگری که در اطراف سایر ستاره ها یافت می شوند دارد، اما این سیاره در فضا کاملا تنها و شناور است. من تا پیش از این تعجب می کردم چنین سیارات سرگردانی در فضا باشند، اما اکنون فهمیدم که آنها وجود دارند.» در دهه گذشته حدود هزاران سیاره فراخورشیدی کشف شدند. اگرچه چند سیاره هم به طور مستقیم دیده شدند که همه آنها در مدار ستاره های جوان ـ کمتر از 200 میلیون سال ـ هستند. سیاره PSO J318.5-2 یکی از کوچک ترین سیاراتی است که تا به امروز به صورت مستقیم رصد شده است.

یکی از ستاره شناسان در این تحقیق گفت: سیاراتی که به طور مستقیم رصد می شوند تا زمانی که در کنار ستاره میزبان هستند، به دلیل نور و تشعشعات قوی ستاره میزبان به سختی مورد بررسی قرار می گیرند. سیاره PSO J318.5-2 در مدار ستاره ای نمی چرخد، بنابراین کاوش درباره این سیاره برای ما بسیار آسان تر است.

این سیاره نمای شگفت انگیزی از عملکرد داخلی سیارات گازی بزرگ مانند سیاره مشتری در اندک زمانی پس از پیدایش آنها ارائه می دهد. سیاره PSO J318.5-2 طی کاوش ستاره های نافرجام، معروف به کوتوله های قهوه ای کشف شد. به دلیل دمای به نسبت پایین، کوتوله های قهوه ای بسیار کم نور و به رنگ قرمز تیره هستند. به همین دلیل لیو و همکارانش آسمان را با دوربینی که به علائم گرمای ضعیف کوتوله های قهوه ای حساس است، رصد کردند که سیارهPSO J318.5-2 به شکلی عجیب، قرمزتر از حتی قرمزترین کوتوله شناخته شده، رصد شد.

دکتر مگنیر، یکی از ستاره شناسان در این تحقیق گفت: ما اغلب به دنبال اجرام نجومی کمیاب هستیم، درست مثل این که در انبار کاه به دنبال سوزن باشید. بنابراین تصمیم گرفتیم بزرگ ترین انبار کاه موجود در علم ستاره شناسی، یعنی داده های تلسکوپ PS1 را بررسی کنیم. او گروه پردازش داده های PS1، که هر شب معادل 60 هزار عکس می گیرد، هدایت کرد. مجموعه داه ها تا به امروز حدود 4000 ترابایت، یعنی بیشتر از مجموع نسخه دیجیتالی فیلم هایی که تاکنون ساخته شده، کتاب هایی که تاکنون چاپ شده و حتی آهنگ هایی است که تاکنون منتشر شده اند.

این گروه، کشفیات حاصل از تلسکوپ PS1 را با داده های تلسکوپ های مستقر بر روی قله مائوناکی در جزیره هاوایی، بررسی کرد. تصویربرداری در طیف مادون قرمز نشان داد که سیاره PSO J318.5-2 یک کوتوله قهوه ای نیست. طی دو سال، گروه به طور مرتب موقعیت سیاره PSO J318.5-2 را رصد کرد و توانست فاصله این سیاره را از زمین اندازه گیری کند. ستاره شناسان براساس این فاصله ـ حدود 80 سال نوری ـ و حرکت آن در فضا به این نتیجه رسیدند که این سیاره به مجموعه ستاره های جوان معروف به گروه متحرک بتا سه پایه که حدود 12 میلیون سال قبل به وجود آمده اند، تعلق دارد. در حقیقت، ستاره نام گذارنده این گروه ـ بتا سه پایه ـ به دور یک سیاره بزرگ گازی در حال چرخش است.

سیاره PSO J318.5-2 از سیاره بتا سه پایه کوچک تر است و احتمال دارد که به روش متفاوتی به وجود آمده باشد. با کشف این سیاره که به دور هیچ ستاره ای نمی چرخد، دنیای جدیدی در عالم نجوم گشوده خوهد شد.[ سه شنبه 14 آبان 1392 ] [ 05:44 ب.ظ ] [ سانایی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه