تبلیغات
آرمیتا مثل پری - چرا موش‌ها آواز می‌خوانند؟

آرمیتا مثل پری

" انرژی هسته ای حق مسلم ماست "

چرا موش‌ها آواز می‌خوانند؟

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد، موش ها برای جفت‌یابی و حفاظت از زیستگاه آواز می‌خوانند.

اگر یک موش واقعا قادر به آواز خواندن باشد، این آواز با چه هدفی سر داده می شود؟ تحقیقات نشان می دهد که آوازخوانی به معنای تمایل برای جفت گیری یا اعلام هشدار به موش دیگر برای خروج از قلمروی وی است.

در کوه های کاستاریکا دو گونه موش ساکن هستند که به دلیل برخورداری از توانایی آنچه آوازخوانی نامیده می شود، در سال های اخیر مورد توجه دانشمندان قرار گرفته اند.

«برت پاش» از زیست شناسان دانشگاه تگزاس بیش از سه سال برای شکار، ضبط صدا و آزادسازی صدها موش آوازخوان زمان صرف کرد تا معنای واقعی این آوازها را دریابد.

نتایج نخستین مطالعه که سال قبل منتشر شد نشان می دهد، موش های نر از اصوات بالا استفاده می کنند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست.

چرا موش آواز می خواند؟

ملودی آواز موش های نر برای موش های ماده بسیار شیرین و دلپذیر است اما آوازخوانی برای جلب توجه جنس مخالف تنها در موش ها دیده نمی شود و پرندگان و وال ها نیز برای جفت گیری به آواز متوسل می شوند.

«پاش» در دور جدید مطالعات خود بر روی موش های آوازخوان کاستاریکا و پاناما دریافته است که کاربرد آوازخوانی در این حیوانات تنها به جفت گیری خلاصه نشده و موش ها از این شیوه برای دور کردن موشهای مهاجم از قلمرو خود استفاده می کنند.

دو گونه موش آوازخوان به نام های «Alston» و «Chiriqui» دارای رژیم غذایی مشابه بوده و تمایل به زندگی در جنگل دارند؛ گونه اول کوچکتر و ترسوتر از گونه دوم است و هر دو گونه دهان خود را برای آوازخوانی 15 بار در ثانیه باز می کنند.

بیشتر پرندگان آوازخوان با توانایی آوازخوانی بدنیا نمی آیند، بلکه به مرور یاد می گیرند که چگونه آواز بخوانند، زیرا آوازخوانی نیازمند توانایی شنیدن صدای دیگران با بازخورد شنوایی است.

اگر موش ها توانایی شنیدن صدای دیگران را نداشته باشند، نمی توانند آوازخوانی را یاد بگیرند.

نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه پزشکی «هوارد هیوز»، دانشگاه دوک و دانشگاه تولن که در مجله «PLos One» منتشر شده است، نشان می دهد، موش های نر از دیگر گونه های آوازخوان در مواجه با جنس ماده در یک اتاق، خود را ستارگان اپرا می دیدند.

اما این حیوانات به مرور شنوایی خود را از دست داده و قادر به شنیدن بازخورد شنوایی نبودند و ملودی آنها به مرور به جیغ و فریاد بلند تبدیل شد بنابراین موش ها نیز از توانایی یادگیری آواز مانند پرندگان برخودار بوده و این کار با دو هدف جلب توجه جنس ماده و دور کردن مهاجمان انجام می شود. [ پنجشنبه 7 آذر 1392 ] [ 02:11 ب.ظ ] [ سانایی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه